CHP 97’nci yaşını kutladı  
CHP 97’nci yaşını kutladı
22.12.2020
411
Yazı Boyutu: A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 97’nci kuruluş yıldönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Kars’ta da pandemi tedbirleri altında gerçekleştirildi.

 

Sınırlı sayıda katılımcının katıldığı kutlama töreninde CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman tarafından Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Başkan Toraman basın açıklaması yaptı. Dev Türk Bayrağının açıldığı program hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Başkan Toraman burada yaptığı basın açıklamasında, “Büyük Atatürk, temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresi’nde attığınız 9 Eylül 1923 ’de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız. Cumhuriyeti, silah arkadaşlarınızla "Egemenlik Kayıtsız şartsız Milletindir" ilkesinden yola çıkarak kurdunuz. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyet’inin Emperyalizm karşısındaki kararlılığını, Kuva-i Mille yenin işgal orduları karşısındaki azmini 97.kuruluş yıl dönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz. Yegâne amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiç bir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. Ancak içinden geçtiği bu süreçte Demokrasi sadece kâğıt üzerinde kalmıştır. Yasama, yargı ve medya vesayet altındadır Ekonomik sıkıntılar had safhaya ulaşmış, milletimiz korkunç bir işsizliğe mahkûm edilmiştir.” dedi.

“İlke ve Devrimleriniz ile II. Yüzyıla Çağrı Beyannamenizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında ülkemizi, işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz.” diyen Başkan Toraman, “Mücadelemiz, hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin olana dek sürecektir. Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devriminin mimarları olarak size silâh arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor aziz şehitlerimizi saygıyla anıyorum.” ifadesini kullandı.

Başkan Toraman yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:

“31 Mart’ta güzel ülkemize baharı getirdik. Şimdi sıra baharı yaza çevirmekte. Şimdi Türkiye’nin tan vakti! Gün doğuyor, umut yeşeriyor. Gazı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını kurduğu kurtuluşun ve kuruluşun partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıl dönümünün kutlu olmasını diliyor, hep birlikte el ele kol kola mücadele edeceğimiz gibi bütün vatandaşlarımızı da demokrasiye inanan, hak hukuk ve adaletin gelişmesi gerektiğine, hukukun üstünlüğüne inanan, insan halklarından yana olan bu güzel ülkemizin insanlarını Altı okun çatısı altında birlikte yürümeye, bu çatı altında birleşmeye ve siyaset yapmaya davet ediyorum.  Ülkemizin geleceği, gençlerimizin yarınları için buna ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.  Partimizin 97.Kuruluş yılı kutlu olsun. Saygılar sunarım.”